19 Mayıs Mahallesi, Gölboyu Cad. Stat Sokak, No:11, Büyükçekmece
444 0 340 / 0212 882 35 34
iletisim@bcekmece.bel.tr

Yürüyüş
Yürümek en önemli fiziksel aktivitelerden biridir. Günlük hayatın içinde planlı ya da plansız yapılan birçok yürüyüş ile kişi farkında olmasa bile önemli bir sportif aktiviteyi gerçekleştirmiş olur.

Spor salonuna gidecek zaman bulamayan, sağlık sebepleri ile diğer spor branşlarına katılamayan herkes için yürüyüş en iyi alternatiftir. Ortopedik sorunu olmayan bireyler her yaşta yürüyüş yapabilirler.

Büyükçekmece Belediyesi Spor Akademisi’nde yürüyüş faaliyetleri; uzman antrenörler eşliğinde gerçekleştirilir. Sinanoba Büyük Atatürk Parkı ve Kordonboyu güzergahlarında düzenlenen yürüyüşlere, her yaştan kadın ve erkekler katılabilir.

Düzenli yürüyüş yapmak; kan dolaşımına yardımcı olurken, kalp-damar hastalıkları riskini azaltır, kalp kası dahil, pek çok vücut kasını kuvvetlendirir ve kan basıncını düzenler. Metabolizmayı uyaran yürüyüş egzersizleri sayesinde sindirim kolaylaşır ve şişmanlık riski azalır.

12 ay boyunca devam eden yürüyüş programı kapsamında katılımcılar güne ısınma hareketleri ile başlar. Devamında düşük tempolu yürüyüşe geçilip belirli aralıklarla tempo artırılıp düşürülür. Yürüyüş güzergahı üzerindeki uygun alanlarda kısa duraklamalar yapılıp esneme hareketlerine geçilir. Böylece hafif tempolu ancak verimli bir yürüyüş gerçekleştirilmiş olur.

Eklem ve kasların esnekliğini artırarak, bel ve boyun ağrılarını hafifleten yürüyüş egzersizleri koordinasyona olumlu etki sağlaması sebebiyle büyük ilgi görmektedir.