19 Mayıs Mahallesi, Gölboyu Cad. Stat Sokak, No:11, Büyükçekmece
444 0 340 / 0212 882 35 34
iletisim@bcekmece.bel.tr

Yoga
Fiziksel hareketlerin meditasyon yardımı ile uygulandığı yoga eğitimleri bedenin ve zihnin rahatlamasına yardımcı olur. Vücut esnekliğini artıran yoga, hafızayı, zihinsel güçleri, kendine güveni, kararlılığı yükseltir ve uyum sağlama yeteneğini artırır.

Her birey, kendine uygun bir seviyede yoga egzersizleri yapabilir ve bu egzersizlerin sonunda yoganın olumlu etkilerinden yararlanabilir. Yoga eğitimlerinde hedef; doğru zamanda doğru teknikleri kullanarak aklı kontrol etme yeteneğinin geliştirilmesidir.

Yoganın amacı zihin ve bedende farkındalık ve uyum sağlamaktır. Eski bir gelenek olan yoga, kasları güçlendirirken, solunum sistemi ile kalp sağlığını destekler, bağımlılık tedavisine yardımcı olur, stres, kaygı, depresyon ve kronik ağrıları azaltır, uyku düzenini iyileştirir ve yaşam kalitesini arttırır.

Yoga eğitimlerinde doğru nefes alıp verme teknikleri öğretilerek, bireylerin kalp atışlarının düzene girmesi sağladır. Bu olumlu etki kalp krizi riskinin azalması açısından önemlidir. Yoga sayesinde kendini kontrol etme yeteneğini kazanan bireyler, mental olarak da rahatlar.

Yoga yaparken, bireyin ne kadar formda olduğunun ya da güçlü veya esnek olduğunun önemi yoktur. Egzersizler sırasında girilen her poz yapılan her hareket aslında basit bir egzersiz modelidir ve sadece konsantre olmayı gerektirir. Günümüz dünyasında giderek yaygınlaşan Yoga eğitimleri 18 yaş üstü kadın / erkek herkese açıktır.